Niedziela, 18 lutego 2018 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Program Senior - Wigor będzie realizowany również w Wieniawie
Z nieukrywaną przyjemnością pragnę poinformować Państwa, że w dniu wczorajszym, w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Gmina Wieniawa otrzymała promesę na realizację programu Senior - Wigor. Od 01 grudnia bieżącego roku uruchomiony zostanie dzienny dom opieki dla osób powyżej 60 roku życia.

Połączenie uniwersytetu trzeciego wieku, klubu seniora, biblioteki i gabinetu rehabilitacyjnego – tak w skrócie można opisać dzienny dom Senior-WIGOR.
 – Troska o seniorów to nasza wspólna sprawa, bez względu na to czym się zajmujemy i w jakim wieku jesteśmy. Osoby starsze to nasze najbliższe otoczenie – to nasi rodzice i dziadkowie. Tak samo, jak oni troszczyli się o nas, uczyli i byli dla nas wsparciem, tak my teraz mamy okazję im się odwdzięczyć. Senior-WIGOR to dla mnie szczególny projekt i w pewnym stopniu spłata długu wobec starszych pokoleń – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

Do 2020 roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 370 mln zł na utworzenie dziennych domów seniora. Planuje się, że w tym roku powstanie lub zostanie doposażonych ok. 100 placówek z ok. 20 miejscami dla seniorów każda.

Program adresowany jest do osób niepracujących w wieku 60+. W dziennym domu Senior-WIGOR będą mogli spędzić co najmniej 8 godzin dziennie od poniedziałku do piątku. Znajdzie się w nim pomieszczenie m.in. do: wspólnych spotkań, gotowania, ćwiczeń i relaksu (z biblioteką, sprzętem RTV oraz komputerem z dostępem do internetu). Zapewniony będzie także ciepły posiłek.
Dzienny dom Senior-WIGOR może powstać we współpracy z innymi instytucjami i organizacjami. Ofertę będzie można poszerzyć na usługi świadczone poza siedzibą domu.
W domu Senior-WIGOR jeden pracownik będzie miał pod opieką maksymalnie 15 seniorów. Dodatkowo zatrudniony będzie fizjoterapeuta, pielęgniarka,  ratownik medyczny, psychoterapeuta lub dietetyk (w zależności od potrzeb danej placówki)

Gmina Wieniawa na realizację programu otrzymała 253 000, 00 zł

Troska o osoby powyszej sześćdziesiątego roku życia, to obowiązek nie tylko samorządów. Ale to właśnie samorząd wieniawski pragnie wskazać drogę i wytyczyć szlak, którym należy podążać aby spłacić dlug wobec osób, które nas wychowywały, kształtowały naszą osobowość i temperament, wskazywały drogę, którą należy kroczyć w dorosłość. Te osoby niezwykle często pozostają samotne, zdarza się że nie tylko w ciągu dnia, kiedy współdomownicy pracują uczą się, ale przez całą dobę.Przeciwdziałając ich wykluczeniu społecznemu, pragniemy zorganizować dzienny dom pobytu dla osób starszych, gdzie zadbamy o ich zdrowie, rozwój zainteresowań, wspólne przebywanie, pracę, gotowanie, powadzenie ogrodu, aby udowodnić im, że są naprawdę nam potrzebni. Muszą tylko w to uwierzyć!

06-08-2015
Luty 2018