Sobota, 24 lutego 2018 r. Imieniny: Boguty, Bogusza, Macieja
Wizyta Radców Rolnych Ambasad Francji, Niemiec i Niderlandów
Dużym sukcesem organizacyjnym zakończyła się wizyta Radców Rolnych Ambasad Niemiec, Francji i Niderlandów, która miała miejsce w dniach 22-23 marca 2016 r. w regionie radomskim. W Gminie Wieniawa Goście zwiedzili Wieniawę, Skrzynno, Komorów, Kamień Duży, Sokolniki Suche, Kochanów oraz Brudnów, zobaczyli tereny nad Zalewem Domaniowskim. Z uwagi na charakter wizyty i profesję gości, głównym jej punktem było Gospodarstwo Państwa Bankiewiczów w Komorowie

W skład delegacji wchodzili:
Martijn Homan - Ambasada Królestwa Niderlandów
Agnieszka Murawska - Ambasada Królestwa Niderlandów
Katarzyna Kowalczewska - Ambasada Królestwa Niderlandów
Jean Lois Buer - Ambasada Francji
Bożena Ciszak - Ambasada Francji
Stefan Gerschewski - Ambasada Republiki Federalnej Niemiec
oraz:
Janusz Gołos i Leon Wawreniuk - Agro Biznes Klub. Drugi dzień wizyty 23 marca, rozpoczął sięod zwiedzania Zakładu Mleczarskiego Figand w Wawrzyszowie, następnie miałem jako Wójt Gminy przyjemność zaprezentować walory turystyczne oraz zalety Gminy Wieniawa jako przyjaznej zarówno turystyce jak i z uwagi na jej charakter gminy typowo rolniczej - przedsiębiorcom rolnym. Urokliwe miejsca jakie znaleźć można na terenie gminy, goście zapamiętają z publikacji W Gminie Wieniawa, autorstwa Pana Zdzisława Wiatrowskiego, którą otrzymali jako skromny upominek stanowiący pamiątkę z wyjazdu, wraz z symbolicznym ozdobnym jajkiem wielkanocnym.
Głównym punktem wizyty było zwiedzanie gospodarstwa sadowniczego Moniki i Tomasza Bankiewiczów w Komorowie, gospodarstwa rodzinnego zajmującego się produkcją sadowniczą oraz przetwórstwem. Goście byli pod dużym wrażeniem technologii produkcji oraz sposobów i kanałów dystrybucji zarówno owoców jak i przetworów. Radcy zwrócili uwagę, na rzecz jaką trudno spotkać na zachodzie Europy, że gospodarstwa nasze to gospodarstwa typowo rodzinne, gdzie zaangażowane w produkcję są całe rodziny. Piekarnia Wacyn, Gospodarstwo rolne i masarnia Pysiaków w Zdziechowie, Figand oraz Gospodarstwo P. Bankiewiczów, które zwiedzali były tego najlepszym przykładem. Goście obiecali, że chętnie wrócą w nasze strony przy okazji imprez kulturalnych aby zapoznać się z kulturą i folklorem naszej Małej Ojczyzny, a kto wie, byc może i dalszą współpracę. Dokumentacja z wizyty w naszej galerii, zapraszamy do oglądania.

Krzysztof Sobcza

31-03-2016