Piątek, 25 maja 2018 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Agrotravel - Stoisko wystawiennicze LGD Razem dla Radomki na I miejscu!

Wspólne stoisko wystawiennicze przygotowane przez Urząd Marszałkowski Woj. Mazowieckiego we współpracy z Lokalną Grupą Działania „Razem dla Radomki” oraz pozostałymi przedstawicielami naszego województwa otrzymało zaszczytne I miejsce w konkursie na najatrakcyjniejsze stoisko targowe.

Drodzy Państwo, podczas odbywającej się w dniach 7-8 kwietnia VIII edycji targów Argotravel w Kielcach, stoisko przygotowane zostało pod hasłem „Pociąg do natury” i zabrało kilkunastotysięczną grupę odwiedzających w podróż trasą kolejową przez stacje Żyrardów, Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Warka i Radom - ukazując największe atrakcje, bogactwo kulturowe oraz jarmark twórców ludowych.

Za przygotowanie kiermaszu potraw regionalnych i tradycyjnych, promocję dziedzictwa kulinarnego na stoisku wystawienniczym odpowiadało LGD „Razem dla Radomki” wraz z jego partnerami. W piątek zaprezentowali się przedstawiciele zespołu folklorystycznego „Wieniawa” i Gminnego Centrum Kultury z Wieniawy, a w sobotę Panie ze Stowarzyszenia „Wrzosowisko” ze Wrzosu, przygotowując dla zwiedzających degustację przepysznych dań regionalnych, przetworów z papryki przytyckiej, wiejskich wędlin, pierogów, lecza, ciast i wielu innych „przepyszności”. Nie zabrakło również „strawy kulturowej” – mogliśmy wysłuchać występów Kapeli Jana Wochniaka z Wieniawy w towarzystwie zespołu folklorystycznego „Wieniawa” a także gościnnych występów włoskiego zespołu składającego się z muzyków grających na instrumentach dętych P-Funking Band. Oprócz naszego Stowarzyszenia podczas Targów prezentowały się lokalne grupy działania: Wspólny Trakt”, „Dziedzictwo i Rozwój”, „Zapilicze”, „Wszyscy Razem”, „Ziemia Chełmińskiego”, „Partnerstwo Zalewu Zegrzyńskiego” – wspomagane przez koła gospodyń wiejskich i twórców ludowych, przedsiębiorców, a także Koleje Mazowieckie, Stacja Muzeum (dawne Muzeum Kolejnictwa) i Centrum Dystrybucji Przetwórstwa Rolnego w Słowikowie.

Agrotravel to jedyna tak wyspecjalizowana impreza pod kątem turystyki wiejskiej w Polsce. Dotychczasowe jej edycje potwierdziły wagę tego wydarzenia dla rozwoju turystyki wiejskiej, branży turystycznej, przyciągając wielotysięczne tłumy odwiedzających, którzy poznali ofertę turystyczną obszarów wiejskich, obiektów agroturystycznych, jak również bogactwo folkloru i kultury ludowej. Agrotravel to miejsce wymiany doświadczeń i wiedzy dla wszystkich którzy prowadzą działalność w obszarze turystyki wiejskiej i działają na rzecz jej rozwoju, jak również znakomita forma promocji dziedzictwa kulturowego polskiej wsi. Tegoroczne wydarzenie odwiedziło ponad 20 tyś. zwiedzający, a swoje produkty zaprezentowało ok. 150 wystawców z kraju i z zagranicy. Ósmej edycji Targów towarzyszyło Forum Turystyki Wiejskiej i Agroturystyki, którego istotnym elementem jest „Agroturystyka polonijna”. Celem tej debaty było wskazanie na wagę podtrzymania więzi z ojczyzną Polaków żyjących za granicą. Jest to też teren turystyki, stanowiący dla Polski wyjątkowy atut, dzięki któremu możliwy jest szybszy, niż w przypadku wielu innych krajów, rozwój turystyki przyjazdowej. Targi wzbogacone zostały o seminarium szkoleniowe „Wzmocnienie turystyki kulinarnej poprzez włączenie do jej ofert produktów ze znakiem jakość, tradycja”, dzień ekspercki Polskiej Organizacji Turystyki „Turystyka kulinarna na obszarach wiejskich”, scena kultury, konkursy dla zwiedzających oraz jarmark produktów regionalnych.

Serdecznie dziękujemy wszystkim organizacjom i instytucjom zaangażowanym w przygotowanie i pracę nad Targami Agrotravel, które sprawiło, że wspólne stoisko zdobyło tak wielkie uznanie zarówno odwiedzających jak i organizatorów.

Zapraszamy do zapoznania się z szerszą fotorelacją dostępną na stronie: http://razemdlaradomki.pl/akt-pl-928
13-04-2016