polski angielski niemiecki
Wtorek, 22 maja 2018 r. Imieniny: Emila, Neleny, Romy
Ostrzeżenie!! Barszcz Sosnowskiego oraz barszcz Mantegazziego

Mając na uwadze coraz częsciej pojawiające się przypadki występowania i poparzeń przez barszcz Sosnowskiego i Mantegazziego - pragniemy zwrócić szczególną uwagę na niebezpieczeństwo jakie niosą za sobą skutki kontaktu z niniejszą rośliną.

Kaukaskie barszcze (bo takimi są barszcz Sosnowskiego oraz barszcz Mantegazziego) -  ze względu na swoje toksyczne właściwości cieszą się wśród roślin złą sławą. W soku barszczy występują furokumaryny. Związki te w obecności promieniowania UVA 315–380 nm) wiążą się z DNA komórek skóry, co może powodować dermatozy I, II i III stopnia. Stężenie furokumaryn jest największe w soku w kanałach oleistych w liściach i pędach, więc obrażenia te następują najczęściej w wyniku nasłonecznienia skóry, która miała kontakt z sokiem barszczu.

Z uwagi na mechanizm działania furokumaryn nie można wykluczyć powodowania przez barszcze zmian nowotworowych skóry. Niewykluczone są także oparzenia powstające nawet bez bezpośredniego kontaktu z rośliną. W upalne dni (zwłaszcza podczas kwitnienia i owocowania związki furokumarynowe mogą wydostawać się w postaci aerozoli i osadzać się na skórze przebywających w pobliżu osób. Czasem wystarczy 1,5 minuty kontaktu z sokiem barszczu i 2 minuty nasłonecznienia w ciągu pierwszych 2 dób od tego momentu, by pojawiły się na skórze oparzenia I stopnia.

Związki chemiczne zawarte w soku barszczu mogą wywoływać również obrażenia dróg oddechowych, nudności, bóle głowy, wymioty, a nawet urazy oczu. Ponieważ objawy oparzeń pojawiają się do 24-48 h od nasłonecznienia miejsca zetknięcia soku ze skórą, często ich przyczyna nie jest poprawnie zdiagnozowana. W przypadku kontaktu z rośliną zaleca się jak najszybsze umycie skóry pianą mydlaną i opłukanie wodą, a następnie chronienie skóry przed światłem słonecznym przez minimum dwie doby. Rany i owrzodzenia po kontakcie z barszczem długo się goją. Znamiona i blizny po poparzeniach potrafią utrzymywać się latami, a czasem można je usunąć tylko chirurgicznie.

Dla Wielu z nas rozpoczęły sie wakacje, sezon urlopowy, wypoczynek na świeżym powietrzu, dlatego ważnym, jest aby w tych dniach zwrócić szczególną uwagę na roślinność, wśród której będziemy przebywać. Nie zapominajmy o bezpieczeństwie dzieci, osób starszych, a także tych którzy mogą być uczuleni na toksyny zawarte ww. roślinności.

Mając na uwadze bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich zapraszamy do odwiedzania strony internetowej: www.barszcz.edu.pl, która jest poświęcona zagrożeniom dla zdrowia ludzi jakie stanowią barszcze Sosonowskiego i Mantegazziego. W załączeniu zamieszczone zostały ulotki opisujące jak rozróżnić barszcze Sosonowskiego i Mantegazziego od podobnie wyglądających roślin, ale również skutki kontaktu z toksynami czy też środki ostrożności i zasady udzielania pierwszej pomocy. 

Opracowanie na podstawie strony internetowej: www.barszcz.edu.pl 

11-05-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA