Piątek, 25 maja 2018 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Spotkanie z Sołtysami w zakresie Funduszu Sołeckiego
Już 06 lipca 2016 roku zapraszamy wszystkich Sołtysów na spotkanie dotyczące funduszu sołeckiego. Na sesji Rady Gminy w marcu b.r., Radni Rady Gminy zecydowali o wyodrębnieniu takiego funduszu. Jego przeznaczenie jest z góry ściśle określone. Środki mają służyć do sfinansowania przedsięwzięć wskazanych przez zebrania wiejskie określonych sołectw w danej gminie.
Wyjątkowość funduszu sołeckiego polega na tym, że jest on narzędziem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego na poziomie lokalnym, wspierającym poczucie odpowiedzialności mieszkańców wsi za rozwój sołectwa – mówi dr Ilona Matysiak, socjolog wsi.
W Gminie Wieniawa Mieszkańcy na zebraniach wiejskich mocno stali na stanowisku, że należy fundusz taki wprowadzić, aby to sołectwa, jako najmniejsze jednostki samorządowe, miały wpływ, gdzie ulokować część środków i jakie inwestycje przeprowadzić. Zważywszy, że środki z funduszu sołeckiego mają być przekazywane na inwestycje zgodne ze strategią rozwoju gminy, a strategia jest dziełem samych Mieszkańców, ponieważ to właście Mieszkańcy opracowali jej część inwestycyjną na zebraniach, jest to działanie w pełni skorelowane i synergiczne.
Plan spotkania:
  1. Otwarcie zebrania
  2. Fundusz Sołecki w praktyce
  3. Zadania i obowiązki Sołtysa
  4. Interpelacje i wnioski
  5. Sprawy różne
  6. Zamknięcie zebrania
Zebranie rozpocznie się o godzinie 08.30 w Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Wieniawie. Już dziś wszytskich serdecznie zapraszam.

28-06-2016
Maj 2018