Piątek, 25 maja 2018 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Spotkanie z Sołtysami dotyczące funduszu sołeckiego
W środę 06 lipca, odbyło się spotkanie Sołtysów, poświęcone w całości implementacji na terenie gminy Wieniawa funduszu sołeckiego. Sołtysi dowiedzieli się o wysokości kwot przypadających na poszczególne Sołectwa, w ramach których będą mogli składać wnioski o dofinansowanie. Omówiono również szczegółowy terminarz w zakresie przeprowadzania zebrań, konsultacji i składania wniosków.
Fundusz Sołecki stanowi element obywatelskiego współtworzenia a w zasadzie partycypowania w zakresie realizacji zadań własnych gminy.  Mieszkańcy na zebraniach wskazali potrzeby rozwojowe i inwestycyjne gminy. Na ich podstawie opracowano projekt strategii rozwoju, z którą zapoznani zostali Radni Rady Gminy oraz Sołtysi. Po przeprowadzonych konsultacjach i weryfikacji możliwości realizacji strategi w Wieloletniej Perspektywie Finansowej, zostanie ona przyjęta i wdrożona do realizacji. Mieszkańcy będą mieli możliwość decyzji, na co przeznaczą środki przyznanie im w ramach funduszu sołeckiego, przygotować w tym celu i napisać stosowny wniosek. Termin jego złożenia mija 30 września, wcześniej muszą odbyć się zebrania poszczególnych wspólnot. Wysokość naliczonego funduszu jest uzależniona od liczby Mieszkańców, którzy na dzień 30 czerwca zamieszkują na terenie danego sołectwa. Inicjatywę wnioskodawczą ma Sołtys, Rada Sołecka oraz 15 pełnolenich osób.
Ponieważ to sami Mieszkańcy wskazali zadania inwestycyjne w strategii rozwoju gminy, myślę, że nie będzie problemu z jej realizacją poprzez aplikację o środki finansowe w ramach funduszu sołeckiego. O ostatecznym wyborze zadań zdecyduje Rada Gminy podejmując stosowną uchwałę. Termin realizacji wniosków to rok budżetowy 2017.
11-07-2016
Maj 2018