Niedziela, 27 maja 2018 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
Zwiastun filmu prezentujący 10 edycję Spotkań z Folklorem im. Stanisława Stępniaka
Zachęcamy do obejrzenia zwiastun filmu prezentującego 10 edycję "Spotkań z Folklorem im. Stanisława Stępniaka" - niezwykłej imprezy organizowanej w Wieniawie, pokazującej piękno folkloru i dziedzictwa obszarów wiejskich. Produkcja została przygotowana przez Pana Piotra Piastę.
Podukcję filmu zleciło Stowarzyszenie "Razem dla Radomki" oraz Gminne Centrum Kultury w Wieniawie, a została ona współfinansowana w ramach działania "Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER" objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Piotr Piasta - to niezależny twórca filmów dokumentalnych, fotograf i artysta wizualny. Urodzony w 1981 r. we wsi Brudnów, gmina Wieniawa, gdzie obecnie mieszka i pracuje. W swoich realizacjach porusza się wokół tematów historii, czasu i pamięci, które często eksploruje w kontekście wsi. Jest współautorem filmu dokumentalnego „Tak Było” będącego zapisem wspomnień mieszkańców Gminy Wieniawa z okresu II wojny światowej. Film pokazywany był m.in. na festiwalu Holocaust Memorial Day w Newcastle-upon-Tyne w Wielkiej Brytanii (2011). W 2012 wyreżyserował film dokumentalny „Pieśni Wiersze Rytuały”, który miał swoją premierę w Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze.
W 2014 wygrał międzynarodowy konkurs na realizację projektu artystycznego podczas pobytu na rezydencji artystycznej w Berwick-upon-Tweed w Wielkiej Brytanii prowadzonej przez Berwick Visual Arts we współpracy z Wydziałem Ekonomii Wiejskiej na Uniwersytecie w Newcastle. Efektem tego była wystawa w Galerii Granary (maj-lipiec 2015) "The Realm of Forgotten Existence", której patronował Instytut Kultury Polskiej w Londynie. Filmy z tego cyklu prezentowane były również na wystawie "Stysiak / Piasta – EGZYSTENCJA" w Galerii 58 w Radomiu (luty 2016). Od 2014 roku pracuje nad cyklem filmów pt. „Przedmiot Ostatni”. Filmy z tej serii pokazywane były m.in. podczas wystawy „Martwe Natury” w Miejskim Ośrodku Kultury w Olsztynie oraz podczas "Filmideo 2014" w Index Art Center w Newark, USA, jak również w ramach VI biennale namaTREba Biennial w Trebinje, Bośnia & Hercegowina; ArtvideoKOELN w TENRI – Niemiecko-Japońskim Centrum Kultury w Kolonii, Niemcy; Family Film Project w Porto, Portugalia; Harvest Film Festival w Open School East w Londynie, Wielka Brytania – gdzie jeden z filmów "Piorun Stanisław z Brudnowa" został nagrodzony w kategorii filmów eksperymentalnych.

Zwiastun przygotowanego filmu dostępny jest pod adresem: https://www.youtube.com/embed/W6hslHY34tc

11-10-2016
Maj 2018