Niedziela, 18 lutego 2018 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Relacja z wizyty przedstawicieli Republiki Południowej Afryki w Wieniawie

W miłej i sympatycznej atmosferze odbyło się wczorajsze spotkanie z przedstawicielami Republiki Południowej Afryki, które miało miejsce w Gminnym Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie. Przybyłych gości przywitał barwnymi regionalnymi strojami oraz muzyką i śpiewem Zespół Wieniawa, działający przy GCK.

Przybyłym gościom przedstawiłem Gminę Wieniawa w kontekście współpracy naszego samorządu z gminami tworzącymi Lokalną Grupę Działania Razem dla Radomki. Pokrótce zreferowałem inwestycje, które udało się zrealizować w latach poprzednich dzięki LGD, ze środków pochodzących z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramch osi Lider. Wśród tych inwestycji wymienić należy: Modernizację strażnicy OSP w Wieniawie, budowę świetlic w Rykowie i Koryciskach, rewitalizację wieniawskiego parku, ścieżki Nordic Walking, budowę świetlicy w Kłudnie oraz placu zabaw w Skrzynnie.
Głównym tematem spotkania była współpraca gminy z organizacjami pozarządowymi i stowarzyszeniami. Pragnę z tego miejsca serdecznie podziękować zespołowi Wieniawa, za oprawę muzyczną spotkania oraz przedstawicielom stowarzyszeń: Kobiet ze Skrzynna, Rykowa oraz  Kobiet z nad Zalewu, za przygotowany poczęstunek. Dzięki wspólnemu śpiewowi i pokazowi tańców opoczyńskich, goście poznali tradycję i folklor naszej ziemi. Choć występ był krótki z uwagi na ograniczenia czasowe, to jednak wprawił gości w zachwyt i bez wątpienia wywieźli z wieniawy dobry humor i uśmiech. Wśród zadawanych pytań, najczęściej pojawiało się to o mężczyzn. Co dzieje się z Panami ?, dlaczego wśród członków stowarzyszeń nie ma mężczyzn ?. Nie znam i nie udzieliłem odpowiedzi na te pytania, jednak Panowie, być może uda nam się ten problem rozwiązać i założyć stowarzyszenie mężczyzn, skoro i tak mamy dużo wolnego czasu w chwilach, gdy nasze Panie organizują swoje spotkania.
Już w krótce, 20.11 b.r.,  nasze lokalne stowarzyszenia będziemy mogli podziwiać w Odrzywole podczas cyklicznej imprezy promującej folklor ziemi opoczyńskiej. Panie wspólnie przygotują stoisko Gminy Wieniawa. Już dziś serdecznie wszystkich zapraszam.

19-10-2016
Luty 2018