polski angielski niemiecki
Piątek, 25 maja 2018 r. Imieniny: Borysa, Magdy, Marii-Magdaleny
Przeboje muzyki operetkowej, musicalowej i rozrywkowej w Wieniawie

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na Koncert Muzyki Operetkowej, Musicalowej i Rozrywkowej, który już w sobotę o godzinie 17.00, w Muszli Koncertowej w Parku w Wieniawie. Koncert jest organizowany w ramach XXV Zjazdu najstarszego z polskich rodów, Rodu Duninów, odbywającego się w dniach 15-18 czerwca.

Na scenie będziemy podziwiać artystów związanych z Rodem Duninów:

  • Beata Dunin Wąsowicz - sopran
  • Wojciech Winnicki - tenor
  • Paweł Dunin Choina - akompaniament

Wcześniej, wraz z uczestnikami zjazdu spotkamy się na wspólnym obiedzie, następnie na życzenie gości zwiedzimy Wieniawę, a w szczególności kościół parafialny, ulicę Kasztanową i Park wraz z kompleksem Zespołu Szkół Ogólnokształcących

W niedzielę o godzinie 11.00, zapraszamy do Skrzynna, na uroczystą Mszę Świętą w intencji Rodu, połączoną ze wspólną modlitwą o zdrowie dwuletniej Wiktorii Jarosińskiej, Mieszkanki Skrzynna, dla której organizujemy harytatywną zbiórkę w niedzielne popołudnie przy okazji festynu Wianki-2017

Po zakończeniu Mszy Świętej, koncert Maryjny w Kościele w Skrzynnie w wykonaniu wyżej wymienionych artystów.

Ród Duninów należy do najstarszych rodów polskich. Jego protoplastą był żyjący w XII w. możnowładca, wojewoda i doradca księcia Bolesława Krzywoustego, komes Piotr Włostowic. Wokół tej wybitnej postaci narosły legendy opiewające jego dzieje i opisujące jego bogactwo i potęgę. Długosz podaje jakoby Piotr z wielkim skarbem przywędrował na dwór królewski z Danii i stąd pochodzi przydomek Dunin i herb Łabędź. Legendy tej nie potwierdzają jednak żadne źródła historyczne. Ojciec Piotra Włast był zdawna osiadły na Śląsku, w okolicach góry Ślęży, gdzie posiadał majętności. Sam Piotr nie używał, ani przydomka Dunin, ani herbu Łabędź. Dopiero w XIV w. potomkowie Piotra Włostowica zaczęli nazywać się Duninami, co powstało prawdopodobnie z przekręcenia łacińskiej wersji imienia Dominik: Domin -Donin - Dunin. Trafiło to na podatny grunt wobec rodzącej się równocześnie legendy o duńskim pochodzeniu. W tym samym czasie wspólnym znakiem herbowym Rodu stał się biały łabędź na czerwonym polu.
W XIII - XIV w. Łabędzice, potomkowie Piotra Włosta, stanowili szeroko rozgałęziony ród, rozsiedlony zwłaszcza w Sandomierskiem, w Krakowskiem oraz na Mazowszu i na Kujawach. W tym też mniej więcej czasie upowszechnia się wśród członków Rodu forma nazwiska DUNIN i wizerunek łabędzia na tarczy herbowej. Poszczególne rodziny zaczynają wyróżniać swą gałąź, dodając do przydomka nazwisko utworzone od nazwy miejscowości, będącej ich główną siedzibą. Tak powstali np. Dunin-Sulgostowscy (z Sulgostowa), Dunin-Borkowscy (z Borkowic), Dunin-Koziccy (z Kozic), Dunin-Karwiccy (z Karwic) i inni. Nieco inaczej ukształtowały się formy Dunin-Szpot (Szpotański), Dunin-Wąsowicz. Przechowało się dla potomnych przezwisko, nadane kiedyś znacznemu członkowi rodziny od posiadanej przez niego charakterystycznej cechy fizycznej – szpotawość, wąsy.
Nie zabrakło Duninów, gdy tworzyła się Rzeczypospolita Obojga Narodów. Swą pieczęć na Unii Horodelskiej (1413) przystawił Dziersław ze Skrzynna przyjmując do Herbu i Rodu Golimunta. Stąd pojawiły się rodziny Łabędziów litewskich i ruskich. W późniejszych czasach Ród Duninów stopniowo tracił swe wiodące znaczenie. Nie przestał jednak służyć Ojczyźnie myślą, pracą lub krwią, gdy było trzeba, przez cały okres Jej 1OOO-letniej historii, kierując się zawsze swym prastarym zawołaniem:
“Omnia ad honorem”
(“Za honor wszystkich”)

żródło: http://dunin.info/historia_rodu.html

 

Beata Dunin-Wąsowicz - sopran

Ukończyła Akademię Muzyczną im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie śpiewu  Bożeny Karłowskiej. Dalsze studia wokalne kontynuowała pod kierunkiem prof. Ryszarda Karczykowskiego. Współpracowała z zespołami muzyki dawnej m.in. Musicus Poloniensis, Camerata Nova ,wykonując partie solowe podczas koncertów w kraju oraz w Niemczech, Francji, Belgii, Luxemburgu, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii na licznych festiwalach muzycznych. Debiutowała w Operze Poznańskiej partią Paminy z opery "Czarodziejski flet" W. A. Mozarta. Współpracuje z zespołami kameralnymi oraz orkiestrami wykonując utwory wokalno-instrumentalne, oratoryjno-kantatowe, operetkowe oraz musicalowe. Koncertowała m.in. z orkiestrą pod dyr. Marka Tracza realizując solowe partie z operetek: "Zemsta Nietoperza" (Rosalinda), Baron cygański (Saffi) ,"Księżniczka czardasza" (Sylvy) na estradach Niemiec, Danii, Szwecji i Norwegii. Od kilku lat współpracuje z orkiestrą Le Quatro Stagioni pod dyr. Tadeusza Żmijewskiego. Jest częstym gościem Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża", którego twórcą i dyrektorem artystycznym jest znany i ceniony artysta - tenor Jacek Szymański.

 


WOJCIECH WINNICKI
tenor
Studiował na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie Piotra Kusiewicza; wcześniej uczył się u Katarzyny Zachwatowicz. Uczestniczył w wielu koncertach muzyki kantatowo-oratoryjnej w Polsce i za granicą, m.in. jako wykonawca partii tenorowej w Pasji wg św. Jana J.S. Bacha pod dyr. Ralfa Sochaczewskiego (2008) i partii Ewangelisty w Pasji wg św. Mateusza J.S. Bacha pod dyr. Paula Esswooda (2009) oraz Kai Bumanna (2010). Posiada w repertuarze partie operowe: Bastiena w Bastien und Bastienne W.A. Mozarta, Bomeliusza w Carskiej narzeczonej M. Rimskiego-Korsakowa, Młodego Cygana w Aleko S. Rachmaninowa, Don Basilia i Don Curzia w Weselu Figara W.A. Mozarta. Z równą swobodą wykonuje arie operowe, operetkowe jak i cykle pieśni: F. Schuberta, J. Brahmsa, S. Moniuszki, F. Chopina, M. Karłowicza, M. Ravela, J. Trepczyka, nie stroniąc również od utworów współczesnych. Dokonał nagrań muzyki dawnej na płytach: Johannespassion J.S. Bacha (2008) i Gdańskie Królestwo Kantat (Goldberg Ensamble, 2008).

16-06-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Maj 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Valid XHTML 1.1 Walidacja WCAG2-AA Walidacja WCAG2-AA