Niedziela, 27 maja 2018 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
O zespole folklorystycznym Wieniawa

Zespół Folklorystyczny "WIENIAWA" powstał w lutym 2014 roku z inicjatywy Mieszkanek gminy. Założony przez Panią Alicję Ślifirczyk Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Wieniawie zespół, jest reaktywacją założonego przez ówczesnego Dyrektora Pana Stanisława Ambrożka Zespołu Folklorystycznego działającego przy Gminnym Ośrodku Kultury w Wieniawie w latach 1979-2000.

Po 15 latach została wznowiona działalność. Panie :Władysława Adamczyk i Ewa Białek kultywują pracę w nowym zespole, a ich doświadczenie i umiejętności przynoszą wiele korzyści związanych ze znajomością kultury, słów piosenek, melodii, tańca czy obrzędów. Zespół liczy 14 osób: Władysława Adamczyk, Ewa Białek, Teresa Kapturska, Ewa Ślizak, Wanda Dębska, Grażyna Ślifirczyk, Teresa Bieńkowska, Maria Piasta, Halina Druszcz, Danuta Gil, Małgorzata Wołonkiewicz,  Agnieszka Kornacka, Elżbieta Niewadzisz – kierownik  zespołu oraz Marian Kulkowski – kierownik muzyczny. Zespół działa pod patronatem Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie. Kultywuje tradycje, obrzędy, melodie, taniec oraz kulturę ludową. Zespół występuje  na festynach, dożynkach, jarmarkach jak również w szkole czy przedszkolu, uroczystościach patriotycznych czy katolickich. Brał udział w konkursach: Lipsko, Maciejowice, Dni Kolbergowskie, przegląd Stanisława Stępniaka
w Wieniawie. Uczestniczył w konkursie na kolędę Staropolską w Resursa Radom. Otrzymuje liczne nagrody. Zespół ,,Wieniawa” był zaproszony  do nagranie jednego z odcinków cyklu "Biesiada na cztery Pory Roku" z Zespołem Disco Polo" BAYER FULL" w Muzeum Wsi Radomskiej. W kwietniu 2016 r brał udział w Targach AGROTRAVEL w Kielcach, gdzie został dostrzeżony  przez p. Dyrektor Mazowieckiej Organizacji Turystycznej w Warszawie p. Annę Somorowską i pod jej patronatem brał czynny udział w nagraniu Międzynarodowego Staropolskiego Wesela. Zespół śpiewa głównie gwarą ludową. Panie z zespołu mają piękne barwne ludowe wełniane stroje opoczyńskie, pięknie haftowane bluzki, czarne sznurowane buciki oraz chustki - szalinówki.

30-06-2017
Maj 2018