środa, 22 listopada 2017 r. Imieniny: Cecylii, Jonatana, Marka
Uwaga, przekazujemy ostrzeżenie o silnym wietrze - Orkan Grzegorz

Jak podaje IMGW w Warszawie, nadchodzący weekend przyniesie w Polsce pogorszenie pogody. Orkan Grzegorz w niedzielę i poniedziałek może łamać drzewa, zrywać dachy i uszkadzać linie energetyczne. Porywy wiatru będą dochodzić do 120 km/h - ostrzegają synoptycy. Orkan Grzegorz może okazać się równie niszczycielski, co niedawny orkan Ksawery. prosimy o ostrożność i zabezpieczenie obiektów zagrażających bezpieczeństwu

Już w sobotę za sprawą układu niżowego, który znajduje się nad wodami Oceanu Arktycznego, nad Skandynawią i Morzem Bałtyckim zaczną się tworzyć dwa głębokie niże, nazywane wtórnymi. Ciśnienie w ich centrach może spaść nawet do 970 hPa. Jeden z tych niżów imieniem Grzegorz, który powstanie nad Danią, zacznie wędrować przez północną Polskę w kierunku Białorusi.

Między tymi niżami a wyżami znad Morza Śródziemnego i rejonu Wysp Brytyjskich dojdzie do bardzo dużego zróżnicowania ciśnienia. To wystarczy, aby nad Europą Środkową przez całą sobotę wiatr systematycznie się nasilał, a ciśnienie gwałtownie spadało nawet o 40 hPa w ciągu zaledwie jednej doby.

Porywy wiatru mogą osiągać prędkość nawet do 120 km/h

Apogeum wichur przypadnie na niedzielę. Na zachodzie, południu i w centrum kraju najmocniej wiać będzie między bardzo wczesnym porankiem a popołudniem. Porywy zachodniego wiatru mogą osiągać 100 km/h, a lokalnie na Śląsku, w Małopolsce i na południu Wielkopolski i Ziemi Łódzkiej nawet 120 km/h. Po południu wiatr zacznie tam powoli słabnąć.

Synoptycy radzą, aby w niedzielę i poniedziałek (w zależności od regionu) ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do absolutnego minimum. W żadnym razie nie wolno stawać w pobliżu drzew, z kolei należy usunąć lub zabezpieczyć wszelkie przedmioty, które mogą zostać porwane lub zniszczone przez silny wiatr, a mogą stanowić dla kogoś zagrożenie.

Proszę o zachowanie szczególnej ostrożności

28-10-2017