Niedziela, 18 lutego 2018 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Dziesiąta rocznica odejścia Jana Pawła II do domu Ojca

Szanowni Mieszkańcy
W dniu dzisiejszym mija X rocznica odejścia do domu Ojca Św. Jana Pawła II. Dziś również Wielki Czwartek, który w Kościele Katolickim obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia sakramentu Kapłaństwa i Eucharystii.

W naszych kościołach parafialnych odprawiana tylko jedna uroczysta Msza Święta Wieczerzy Pańskiej, która rozpoczyna Triduum Paschalne i kończy okres Wielkiego Postu. Podczas mszy w trakcie śpiewania hymnu „Chwała na wysokości Bogu” biją wszystkie dzwony w świątyni. Po zakończeniu śpiewu dzwony i organy milkną.

Po zakończeniu Wieczerzy, w uroczystej procesji
Najświętszy Sakrament przenosi się do kaplicy adoracji, zwanej "
Ciemnicą", na pamiątkę uwięzienia Jezusa po Ostatniej Wieczerzy, gdzie adoruje się go do późnych godzin nocnych i przez cały Wielki Piątek. Po zakończeniu liturgii, dokonuje się obrzędu denudatio Altadis, z ołtarza zdejmuje się świece, mszał, krzyż, obrusy. Gest ten symbolizuje koniec wieczerzy, odarcie Chrystusa z szat oraz jego opuszczenia przez bliskich. Sam ołtarz bowiem jest symbolem Chrystusa.

Z uwagi na charakter dzisiejszej uroczystości, nie włączymy o godzinie 21.37 syren strażackich, aby nie zakłócać świętego czasu adoracji. Proszę jednak wszystkich Mieszkańców o zjednoczenie modlitewne wokół Chrystusa pojmanego i uwięzionego. Niech to będzie nasz żywy pomnik pamięci i wdzięczności za dar pontyfikatu największego z rodu Polaków, który u progu swojego pontyfikatu wołał: „Brońmy się przed pozorami miłości, nie miłujmy słowem i językiem, ale czynem i prawdą".
(Homilia, Rzym, 1979 r.).

My, samorządowcy winniśmy pamiętać i wcielać w życie słowa Jana Pawła II wypowiedziane na forum ONZ w 1979 roku: „Racją bytu wszelkiej polityki jest służba człowiekowi".  Chcemy służyć Państwu każdego dnia i wspólnie tworzyć historię w oparciu o naukę Jana Pawła II. Nie chcemy budować kamiennych, plastikowych pomników, ale żywy monument zjednoczonych i wolnych serc. Wolnych, ale szanujących poglądy drugiej osoby, odpowiedzialnych i wrażliwych. Nie wypaczajmy pojęcia wolności, ponieważ ta, „rozumiana jako niczym nie ograniczona samowola,  nadal zagraża demokracji i wolnym społeczeństwom” (JPII).

Zapalmy w dniu dzisiejszym o 21.37 żywe płomienie naszych serc. Ojcze Święty, dziękujemy i pamiętamy…

02-04-2015
Luty 2018