Czwartek, 14 grudnia 2017 r. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
Spotkanie z Mieszkańcami Romualdowa

Na prośbę Pani Sołtys Anny Kazała, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Mieszkańców, w dniu 20 listopada 2017r., o godz. 17.00, w Romualdowie zostało zorganizowane zebranie, w którym uczestniczyli Wójt Gminy Pan Krzysztof Sobczak oraz Pani Krystyna Żurowska, zastępca wójta. Na spotkaniu zostały omówione najbardziej istotne sprawy i problemy sołectwa oraz sprawy bieżące

W Romualdowie, na dzień 30 października b.r., zamieszkuje na stałe 84 osoby. Miejscowość jest jedną z najmniejszych społeczności w Gminie Wieniawa. Gospodarstwa domowe w większości zlokalizowane są przy drodze powiatowej Janików-Sokolniki Suche, przy drogach będących w zarządzie gminy, usytuowane jest jedynie 6 gospodarstw. W miejscowości nie ma sklepu, zakładów pracy oraz nie jest prowadzona działalność gospodarcza w formie usług dla społeczności lokalnej. Obok pracy zawodowej, głównym kierunkiem, a zarazem źródłem dochodów jest praca w rolnictwie.

Biorąc pod uwagę demografię oraz najbardziej istotny kierunek prowadzonej działalności, Mieszkańcy widzą główny problem w stanie technicznym dróg stanowiących dojazd do działek rolnych i pól uprawnych. Większość omówionych i przedyskutowanych zagadnień dotyczyła właśnie stanu dróg, możliwości ich poprawy, odwodnienia i odtworzenia granic geodezyjnych. Fundusz Sołecki, jaki został przekazany do dyspozycji sołectwa w roku 2017, w całości został przeznaczony na ten cel. Podobnie złożona aplikacja na rok 2018, w której przedstawiciele sołectwa wnioskują o remont dróg stanowiących dojazd do pól uprawnych kruszywem łamanym oraz przeprowadzenie prac geodezyjnych w miejscach, gdzie w skutek niewłaściwej gospodarki rolnej, drogi stają się coraz węższe, co uniemożliwia wręcz przejazd ciężkimi maszynami rolniczymi, kombajnami, itp. Utrudniona komunikacja wynika również z postępującej sukcesji naturalnej na działkach, które od kilku lat wyłączone są z produkcji rolnej, a rozrastające się krzewy i drzewa zajmują pas drogowy.

Samorządowcy przedstawili Mieszkańcom możliwości aplikowania o przebudowę i remonty dróg w ramach funduszu sołeckiego oraz stan prawny działek stanowiących drogi, możliwości ich naprawy i orientacyjne koszty tych działań. Kolejne spotkanie zaplanowane zostało w styczniu przyszłego roku i będzie dotyczyło podsumowania trzech lat kadencji samorządu oraz planów na rok 2018.
Dziękujemy w imieniu środowiska samorządowego za organizację spotkania, za Państwa obecność oraz umożliwienie nam samorządowcom zapoznania się z bieżącymi problemami sołectwa. To dla nas niezwykle cenne doświadczenie i  dostosowania planowanych działań do potrzeb społeczności Romualdowa. Dziękujemy również za miłe przyjęcie Pani Sołtys i merytoryczną dyskusję.

21-11-2017