Czwartek, 14 grudnia 2017 r. Imieniny: Alfreda, Izydora, Zoriny
Spotkania z folklorem w Kłudnie i Żukowie

W imieniu organizatorów, serdecznie dziękujemy zespołom śpiewaczym, kapelom, Stowarzyszeniom i wszystkim  uczestnikom spotkań z folklorem, które w miniony weekend odbyły się w Kłudnie i w Żukowie. Szczególnie gorące podziękowania kierujemy pod adresem Mieszkańców poszczególnych miejscowości, którzy licznie wzięli udział w organizowanych przedsięwzięciach i wspólnie bawili się w ludowych rytmach

Coraz więcej młodych ludzi oraz Mieszkańców, również tych, którzy zmienili miejsce zamieszkania, zakładając własne rodziny, wyemigrowali za pracą, itp., poszukuje dziś swoich korzeni, sięga do źródeł by poznać zwyczaje charakterystyczne dla wybranego regionu, a ich ulubioną aktywnością staje się folklor. Ludzie związani z ziemią wieniawską, często wracają z miast do rodzinnych stron, szukając legend i ciekawostek w domach swoich przodków, ale i w miejscach zupełnie nieznanych.

Najbardziej naturalnym miejscem poszukiwań są licznie zakładane izby regionalne, skanseny czy muzea. Odbywa się także coraz więcej imprez promujących folklor i pokazujących wyroby ludowe. Podczas nich możemy spotkać się z twórcami ludowymi, którzy pokażą jak przygotowuje się tradycyjne potrawy, wyrabia przedmioty codziennego użytku, ozdoby i stroje. W tą tradycję a zarazem potrzebę naszych czasów, wpisują się organizowane cyklicznie spotkania z folklorem. Gminne Centrum Kultury i Sportu w Wieniawie, propaguje kulturę ziemi wieniawskiej organizując w poszczególnych wspólnotach spotkania z folklorem. Centralną formą spotkań z tradycją i muzyką ludową są Spotkania z Folklorem im. Stanisława Stępniaka, odbywające się co roku w lipcu na scenie w wieniawskim parku. Aby szerzyć kulturę i wyjść w kierunku Mieszkańców, spotkania organizowane są również w poszczególnych miejscowościach. W ostatni weekend zorganizowane zostały w Kłudnie i Żukowie. Dziękujemy serdecznie za udział zespołom, stowarzyszeniom oraz Mieszkańcom i zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z imprez.

28-11-2017