Niedziela, 18 lutego 2018 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
W Pogroszynie o drodze krajowej S12

Kolejne spotkanie z cyklu poświęconego przebiegowi drogi krajowej S12, zostało zorganizowane w niedzielę w Pogroszynie. Mieszkańcy zapoznali się z przebiegiem projektowanych korytarzy drogi ekspresowej przez teren Gminy Wieniawa, w szczególności z wariantem zlokalizowanym na gruntach Rykowa, Pogroszyna i Korycisk, który w najbardziej namacalny sposób może wpłynąć na funkcjonowanie miejscowości

Wszyscy obecni na spotkaniu zdawali sobie sprawę, że inwestycja ta może w sposób znaczący wpłynąć na atrakcyjność okolicznych terenów pod względem inwestycyjnym oraz poprawić komunikację z ośrodkami miejskimi. Będzie to szansa dla dalszego rozwoju gminy jak i jakości życia na terenach wiejskich.
Wszystko zależy jednak od opracowania przez GDDKiA, takiego wariantu przebiegu trasy, by w jak najmniejszym stopniu ingerowała w przestrzeń publiczną, nie powodując przy tym barier w komunikacji lokalnej czy też nie niszczyła środowiska naturalnego. Dlatego też, z odpowiednim wyprzedzeniem informujemy Mieszkańców o korytarzach przebiegu drogi, by na pierwszym ze spotkań, mogli wnieść swoje spostrzeżenia i uwagi dotyczące przebiegu wariantów. Niezwykle ważny jest także interes wspólny całej społeczności i wybór takiego korytarza, by wszyscy, jako członkowie wspólnoty samorządowej korzystali z planowanej inwestycji i by nie zachodziła przy tym konieczność przebudowy sieci kanalizacyjnej, wodociągowej, czy lokalnej infrastruktury drogowej bądź, jeśli zajdzie taka konieczność, by miało to miejsce w jak najmniejszej skali i nie generowało dodatkowych kosztów.
Zebranie dotyczące podsumowania trzech lat obecnej kadencji samorządu odbyło się w Pogroszynie 21 stycznia 2018r. Jako główne wnioski należy wskazać konieczność właściwego odwodnienia drogi gminnej z Pogroszyna w kierunku Rykowa, plany modernizacji nawierzchni na tym odcinku z uwagi na jej stan techniczny, prace na tzw. Drodze Górnej w kierunku Rykowa, oraz sprawy związane ze stanem dróg stanowiących dojazd do pól uprawnych.
Dziękuję Mieszkańcom za zaangażowanie w sprawy sołectwa oraz liczną obecność zarówno na pierwszym spotkaniu dotyczącym spraw gminy, jak i na wczorajszym zebraniu poświęconym w całości przebiegowi drogi S12 przez teren gminy. We wczorajszym spotkaniu uczestniczyło około 30 osób, w pierwszym frekwencja była nieco wyższa, około 40 osób.
Wyrażam nadzieję, że wspólnym wysiłkiem całej społeczności, zaangażowaniem Mieszkańców w sprawy poszczególnych sołectw, a tym samym całej gminy, można naprawdę wiele osiągnąć. Pogroszyn jest dobrym i co cieszy nie jedynym tego przykładem. Pracujmy wspólnie na lepsze jutro naszej Małej Ojczyzny, patrząc odważnie w przyszłość.
Z samorządowym pozdrowieniem

29-01-2018