Niedziela, 18 lutego 2018 r. Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany
Zebranie w Koryciskach, dyskusja o S12

Na wczorajszym spotkaniu z Mieszkańcami Korycisk, podsumowaliśmy trzy lata obecnej kadencji samorządu, wskazując na działania inwestycyjne i prace, które udało się zrealizować oraz omówiliśmy konstrukcję budżetu gminy, przedstawiając jednocześnie główne założenia i cele nakreślone na rok 2018. Duże zainteresowanie towarzyszyło prezentacji korytarzy DK S12

Zebranie rozpoczęło się o godzinie 17.00, od prezentacji poświęconej podsumowaniu trzech lat obecnej kadencji samorządu, począwszy od 01 grudnia 2014r. Mieszkańcy otrzymali informacje dotyczące realizowanych w roku 2015 zobowiązań, wynikających z zawartych w poprzedniej kadencji kontraktów, umów oraz konieczności rozliczenia zobowiązań.
Następnie dyskusja dotyczyła spraw organizacyjnych urzędu, statusu pracowników samorządowych oraz relacji samorząd – Mieszkańcy, w kontekście obsługi interesantów oraz zgłaszania przez zainteresowanych, zadań i prac bieżących jakie należy wykonać w danej miejscowości, ponieważ to sami Mieszkańcy najbardziej te potrzeby znają, a naszym wspólnym obowiązkiem jest ich realizacja.
Krótko zostały zaprezentowane zadania inwestycyjne, jakie udało się na przestrzeni trzech lat zrealizować oraz plany na rok 2018, ze szczególnym uwzględnieniem tych inwestycji, jakie zaplanowane zostały w Koryciskach.
Sami Mieszkańcy, jako najbardziej istotne wskazują następujące zagadnienia:
•    Prace konserwacyjne przy drogach gminnych, usuwanie zarośli i drzew odrastających w pasie drogowym (w kierunku Omięcina)
•    Systematyczne wyrównywanie dróg gruntowych
•    Uzupełnienie szyby na przystanku przed świetlicą
•    Dobudowa oświetlenia ulicznego na Fidorach (w budżecie gminy na rok 2018)
•    Dobudowa oświetlenia ulicznego na Przecince od strony Zawad (w budżecie gminy na rok 2018)
•    Przebudowa drogi gminnej w kierunku Przecinki, od strony świetlicy (w budżecie gminy na rok 2018)
W drugiej części zebrania przedstawiłem i omówiłem trzy warianty przebiegu drogi krajowej S12, przez teren Gminy Wieniawa. Mieszkańcy ze zrozumieniem podchodzą do konieczności budowy trasy i zdają sobie sprawę, że jest to inwestycja potrzebna i konieczna, jednak zwracają uwagę, że obecnie wytyczone korytarze, dość mocno ingerują w przestrzeń publiczną (konieczność wyburzenia części posesji), pomimo, że jest dużo miejsca, by wybudować drogę w odpowiedniej odległości od zabudowań, na gruntach rolnych i leśnych, nie ingerując przy tym w tereny budownictwa mieszkaniowego.
Koryciska – Fidory, to miejscowość, przez którą przebiegają trzy warianty S12, jednak najbardziej inwazyjny jest wariant brązowy, ponieważ projektowany jest tam węzeł komunikacyjny. Pozostałe dwa warianty przebiegają pomiędzy Fidorami a obecnym korytarzem DK12, nie powodując większej ingerencji w tereny zabudowane.
Dziękuje za frekwencję, ponieważ było nas razem ponad 50 osób, oraz ważne zdanie dotyczące korytarzy S12. Na spotkaniu z wykonawcą Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego w Wieniawie, które zaplanowane zostało na 21 lutego 2018r., na godzinę 12.00, pozwoli nam to przedstawić jednolitą koncepcję i wolę całej społeczności gminy.

Dziś zapraszam na spotkanie z Mieszkańcami Kochanowa, które ze względów organizacyjnych zostanie zorganizowane w siedzibie OSP w Wieniawie, o godzinie 16.00.

30-01-2018
Luty 2018