Niedziela, 27 maja 2018 r. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
Wdrażanie strategii rozwoju na gruncie obowiązujących przepisów prawa

Każda dobrze opracowana strategia rozwoju, będzie wyznaczała kierunki i sposób realizacji zadań, po jednym warunkiem: Musi być konsekwentnie i sprawnie wdrażana i realizowana. Skuteczność tą warunkuje przede wszystkim zgodność dokumentu z innymi dokumentami strategicznymi poszczególnych szczebli samorządu, województwa, kraju czy UE, oraz możliwości sfinansowania zadań w ramach poszczególnych celów operacyjnych. O tym w rozdziale czwartym. Zachęcamy do lektury

Powodzenie implementacji i wdrażania dokumentu strategicznego będzie efektywny tylko w sytuacji, gdy poddane zostaną ocenie skutki i efekty jego realizacji. mając na uwadze powyższe przyjęto, iż monitoring polegać będzie na bieżącej kontroli, na stałym gromadzeniu danych oraz ich analizie. Pozwoli to ocenić stopień realizacji strategii. Monitorowanie strategii odbywać się będzie zarówno w odniesieniu do danych statystycznych, bieżącej analizy warunków otoczenia – przesłanek, uwarunkowań zewnętrznych i wewnętrznych wpływających na rozwój gminy, bądź też go hamujących, a także w odniesieniu do przyjętych wskaźników realizacji strategii. Bardzo ważny jest aspekt modyfikacji założonych celów i przyjętych kolejno zadań. W ten sposób monitoring obejmie swoim zakresem każdy z obszarów życia społeczno – gospodarczego. Monitoring pełni bardzo ważną rolę w procesie realizacji strategii, ponieważ pozwala na wprowadzenie ewentualnych zmian na jak najwcześniejszym etapie w przypadku wystąpienia ewentualnych nieprawidłowości. Jest zarazem jednym z najważniejszych procesów, które przyczyniają się do bieżącej aktualizacji niniejszego dokumentu strategicznego.

Szczegóły w załączniku do niniejszego wpisu

Cały dokument Strategii Rozwoju Gminy Wieniawa na lata 2018-2032, znajdziecie Państwo na naszych stronach BIP, zachęcamy do zapoznania się z założeniami i wyzwaniami, jakie postawiliśmy sobie na następne kilka lat.

Z samorządowym pozdrowieniem

17-05-2018