Niedziela, 18 listopada 2018 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Wielkie sprzątanie wokół urzędu gminy.
Przyszedł czas na usunięcie niepotrzebnych karp, korzeni i pni, które przez szereg lat gromadzono jako potencjalne paliwo do kotłowni opalanych biomasą. Ze względów praktycznych, materiały te nie mogą zostać wykorzystane do spalenia. Dodatkowo, teren przyległy do urzędu gminy, powinien być wizytówką Wieniawy i wkrótce tak właśnie się stanie.
Znaczna część korzeni karp i pni jest spróchniała i przesiąknięta wodą. Często zmieszana z piachem i darnią. Również proces technologiczny spalania słomy powoduje, że drewno nie wypala się łącznie ze słomą, ale potrzebuje do wypalenia odpowiednio więcej czasu, tym samym nie ma możliwości ponownego załadowania pieca i utrzymania żądanej temperatury. Czynniki te spowodowały, że zgromadzony przez szereg lat materiał nie był odpowiednio wykorzystywany i uległ procesowi butwienia i próchnienia. Teren porosły krzewy i drzewa oraz darń, murawa i chwasty. Dodatkowo miejsce to wykorzystywane jest jako teren libacji alkoholowych o czym świadczą licznie pozostawione butelki po różnego rodzaju napojach. Stało się ono również lokalnym śmietnikiem.
Ponieważ teren położony jest w sercu Wieniawy, obok Przedszkola Publicznego, Ośrodka Zdrowia oraz w bezpośrednim sąsiedztwie urzędu gminy, czas najwyższy, aby uzyskał odpowiedni wygląd i pełnił właściwe temu miejscu funkcje. Do końca bieżącego roku chcemy teren ten uporządkować i uprzątnąć. Znikną zakrzaczenia i śmieci, zostaną usunięte zgniłe pnie, karpy, gałązie i inne niepotrzebne materiały. Docelowo, w miejscu tym zostanie zlokalizowany parking, elementy placu zabaw, mini-siłownia, zostaną ustawione ławki i latarnie, wybudowane alejki, utworzona zostanie strefa darmowego internetu wi-fi. Teren zostanie ogrodzony i wykonane nasadzenia drzew i krzewów. Zainstalowany zostanie monitoring. Miejsce to winno być i będzie wizytówką Wieniawy, a nie jak obecnie powodem do wstydu i zażenowania. Planowany termin zakończenia prac to czerwiec 2017 roku.
18-11-2015
Artykuły z ostatniego miesiąca