polski angielski niemiecki
Niedziela, 18 listopada 2018 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
W dzień Wszystkich Świętych nawiedzaliśmy cmentarze

Jak co roku w pierwszy dzień listopada, kierujemy swoje kroki na cmentarze, by choć na chwilę zatrzymać się i wspomnieć tych, którzy odeszli już do wieczności. Naszych rodziców, dziadków, krewnych znajomych, przyjaciół czy dzieci. To świadectwo, a zarazem manifestacja naszej pamięci i wdzięczności za ich życie i dar serca jaki zostawili po sobie tu na ziemi

Nie ma chyba w Polsce osoby, która w te pierwsze listopadowe dni nie zastanawia się  nad tajemnicą śmierci, przemijania i odchodzenia. Co, ta z ludzkiego punktu widzenia, brama, zasłona niesie ze sobą. Co znajduje się po drugiej stronie, Owe dni skłaniają do zadumy i rozmyślania nad ludzkim przemijaniem, sensem naszego życia i formułowaniem odpowiedzi nad tym, co przed nami, jak postępować i jak żyć, by ślady naszych działań pozostały jeszcze długo po nas, kiedy my już przekroczymy granicę ziemskiego życia. Tajemnica śmierci sama w sobie tajemnicą pozostanie, nikt z nas nie wie, co zastaniemy po drugiej stronie życia.

Wiedzą to ci, którzy odeszli, my tylko się domyślamy i wierzymy. Pragmatyzm i ludzie spojrzenie na ten świat wskazywało by na pewien element zazdrości pod ich adresem, ponieważ oni już wiedzą, nam pozostaje wiara i oczekiwanie, choć nikt z nas nie wie jak długo i kiedy zostaniemy powołani. Dlatego też, żyjmy tak, jak by ten moment miał nadejść już teraz, w pojednaniu i przebaczeniu, a przede wszystkim we wzajemnym zrozumieniu. Wtedy namiastkę nieba, będziemy mieli już tu na ziemi. Gdy nie ma zrozumienia, przebaczenia i pojednania, panuje zawiść, złość, kłótnie plotki i pomówienia – co po nas zostanie gdyby ten moment miał nadejść właśnie teraz, za chwilę, w tej sekundzie…

Co zostawilibyśmy po sobie przyszłym pokoleniom?
Zapalmy znicze na grobach najbliższych, przyjaciół, które symbolizują, obok oczywistego wyrazu naszej pamięci, również wiarę w Zmartwychwstanie. Ale zapalmy również znicze i pochodnie naszych serc pamiętając, że życie ziemskie przemija, jak trawa, kwiaty i liście, jeszcze miesiąc temu zielone i kwitnące, dziś już pożółkłe i opadłe. Szkoda marnotrawić go na wzajemne waśni i uszczypliwości.

Niech zawsze człowiek będzie na pierwszym miejscu, choć natura ludzka często bywa przewrotna, to jednak nie ma takich spraw, których nie dało by się rozwiązać w sposób pokojowy i polubowny. Wystarczy tylko dobra wola, tylko! Nic więcej.


Życzę wszystkim wzajemnej zgody i zrozumienia oraz wzajemnego szacunku i pokoju.
 

 

Krzysztof Sobczak

Wójt Gminy Wieniawa

02-11-2017
Galeria
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30