polski angielski niemiecki
Niedziela, 18 listopada 2018 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
W Hołdzie Wolności i Miłości – 99 lat Niepodległości Polski

Są w życiu takie momenty, takie szczególne chwile, które chciało by się zatrzymać jak najdłużej. Chwile, w których traci się poczucie czasu, a umysł i serce ogarnia wszechobecna radość, poczucie własnej wartości i duma z bycia Polakiem, duma że jest się członkiem wspaniałego Narodu, a zarazem tworzy jego niezwykłą, choć momentami trudną do zrozumienia i zawiłą historię.

Takim właśnie balsamem na dumne Polskie serca był dzisiejszy koncert „W Hołdzie Wolności i Miłości”, którego mogliśmy wysłuchać w Gminnym Centrum Kultury w Wieniawie. Artyści, Katarzyna Bochyńska Wojdył i Łukasz Ciecierski przy akompaniamencie Andrzeja Płonczyńskiego, swoim śpiewem i muzyką sprawili, że zgromadzona publiczność przez blisko dwie godziny, znalazła się jak gdyby w innym wymiarze, tworząc niezwykłą wspólnotę ducha i zjednoczenia przy wspólnym świętowaniu rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

Pierwsza część koncertu poświęcona była wolności. To hołd oddany architektom wolnej Polski. Zgromadzona publiczność z zachwytem wysłuchała pięknych aranżacji pieśni patriotycznych, które jak żadne inne melodie, budzą gdzieś w głębi serca dumę z bycia Polakiem. To ważne i niezwykle istotne poczucie tożsamości i odpowiedzialności za wspaniały Naród, który na przestrzeni dziejów tak wiele razy odnosił rany. Którego przez 123 lata nie było na mapach Europy i Świata. Jednak przetrwał w sercach wiernych i uczciwych obywateli, dla których wolna Ojczyzna była jest i będzie zawsze najwyższym nakazem.
Druga część koncertu to arie operetkowe, musicalowe i słynne utwory z całego świata, traktujące o miłości, zarówno tej spełnionej, platonicznej, jak i tej trudnej, niespełnionej i tragicznej. 
Odwracając kolejność wartości wskazanych w tytule koncertu, można powiedzieć, że droga do wolności i Niepodległości Państwa Polskiego, wiodła przez miłość. To miłość to Ojczyzny, naszego wielkiego zbiorowego obowiązku, poprzez szereg wydarzeń społecznych i militarnych, doprowadziła do dnia, który umownie stał się dniem, w którym nasi pradziadowie obudzili się w wolnym państwie. Musimy trwać w tej miłości do Ojczyzny, wznieść się ponad dzielące nas poglądy polityczne, ponad różnice ekonomiczne, budować mosty, a nie burzyć, łączyć a nie dzielić, znosić wszelkie różniące nas podziały w imię wolności Ojczyzny, tej naszej Małej Ojczyzny, którą tworzy wspólnota wieniawska, ale również w imię wolności Narodu. Wolności nie mamy danej na zawsze, musimy ciągle ją pielęgnować i o nią walczyć, poprzez pogłębianie świadomości kolejnych pokoleń, identyfikowania się z wartościami, które są charakterystyczne dla Polaków, przypominania młodym o tradycji, kulturze i historii, mówienie jaka była cena tej wolności. Ile tysięcy istnień ludzkich, wspaniałych Polek i Polaków, oddało swoje życie w imię Rzeczpospolitej, byśmy mogli dziś budzić się w wolnym i suwerennym kraju.
Tegoroczne obchody 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości, są zarazem wstępem, są początkiem jubileuszu stulecia Niepodległości. Za rok, dokładnie o tej porze, będziemy wspólnie jednoczyć się w tym samym duchu, świętując radośnie 100 lat Wolnej i Niepodległej Polski. Już wkrótce zaprezentujemy program obchodów setnej rocznicy odzyskania Wolności i Niepodległości w Gminie Wieniawa. 
Obchody i wspólne świętowanie rozpoczęliśmy w piątek 10 listopada, w Publicznej Szkole Podstawowej w Wieniawie, gdzie Nauczyciele i Uczniowie przygotowali widowisko patriotyczne, nawiązujące do architektów Polski Niepodległej, łącząc we wspaniałej narracji wiersze pieśni, cytaty i utwory literackie traktujące o trudnej i krętej drodze do Niepodległości.
Dziś, w tym ważnym dla każdego Polaka dniu, o godzinie 10.00, w Kościele Parafialnym p.w. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Wieniawie rozpoczęła się Msza Święta za Ojczyznę. Dziękujemy księdzu Proboszczowi Januszowi Stanek, za pouczającą i wzruszającą homilię. Po zakończeniu Mszy Świętej, zgromadzeni uczestnicy mogli wysłuchać montażu słowno-muzycznego poświęconego Niepodległej.
W Skrzynnie, Stowarzyszenie Kobiet zorganizowało marsz ze Skweru na Placu Tysiąclecia, pod pomnik, który w pierwszą rocznicę odzyskania Niepodległości wystawili na cześć wolnej Ojczyzny pracownicy kamieniołomów, eksploatowanych w tamtym okresie tym miejscu. Pod pomnikiem złożone zostały kwiaty i wysłuchaliśmy przemówień okolicznościowych. Choć pogoda była wyjątkowo niekorzystna, dość liczna grupa Mieszkańców wybrała się na marsz, by wspólnie manifestować patriotyzm a zarazem swoją wdzięczność dla budowniczych Polskiej Wolności
Obchody zakończyliśmy w Wieniawie, gdzie odbył się niezapomniany koncert, o którym pisałem na wstępie. Niech ten balsam dla ducha, który otrzymaliśmy w 99 rocznicę , będzie zarazem przyczynkiem do wspólnego świętowania jubileuszu 100-lecia Niepodległej Polski!
 
Krzysztof Sobczak 
Wójt Gminy Wieniawa
 
11-11-2017
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30