polski angielski niemiecki
Niedziela, 18 listopada 2018 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Spotkanie z Sołtysami w sprawach bieżących

W Sali Konferencyjnej Urzędu Gminy w Wieniawie, w dniu 13 lutego 2018r., odbyło się spotkanie Sołtysów z terenu Gminy Wieniawa, poświęcone przekazaniu decyzji w sprawie ustalenia wymiaru podatku rolnego, wraz z potwierdzeniami odbioru decyzji na 2018 rok (tzw. nakazy płatnicze) oraz informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek (PIT -11), a także informacji o wypłacanych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 09.00. Sołtysi zapoznali się z obowiązującymi przepisami w zakresie Ordynacji Podatkowej w obszarze poboru należności na podstawie doręczonych decyzji administracyjnych w sprawie ustalenia wymiaru podatku rolnego. W obecnym stanie prawnym, nie jest możliwe pobieranie przez Sołtysów należności wynikających ze wszczętego postępowania windykacyjnego (po terminie płatności).

Sołtysi zwracają uwagę, że nie wszyscy Mieszkańcy wpłacają należności u inkasentów. Zgodnie z zasadami, każdy podatnik ma możliwość wpłacenia należności podatkowych w wybranej przez siebie formie, czy to u inkasenta, przelewem bankowym lub bezpośrednio w banku. W tym zakresie wybór formy płatności należy bezpośrednio do podatnika.
Z uwagi na szereg wątpliwości i dużą liczbę zapytać odnośnie wydawania decyzji podatkowych, dotyczących działek z nieustalonym prawem własności, bez ujawnionego użytkownika, będzie to przedmiotem odrębnego artykułu, który zostanie opublikowany na naszych stronach internetowych i w dwumiesięczniku, „W Gminie Wieniawa”.
 
W praktyce zdarza się, że w gminach występują sytuacje, w których nie ma od kogo dochodzić zobowiązań bądź należności podatkowych z uwagi na śmierć podatnika. Bywa również, że należności te nie są regulowane przez rodziny podatnika. Przypadki takie dotyczą również podatku od nieruchomości. Zdarza się, że decyzja podatkowa informująca o obowiązku zapłaty podatku wraca do urzędu z adnotacją, że adresat nie żyje. To oznacza, że decyzja nie została doręczona. Nie zmienia to jedna faktu, że przedmiot opodatkowania, czyli np. nieruchomość, nadal istnieje.

W takich przypadkach gminy nie są bezradne i mogą nadal skutecznie dochodzić swoich należności. Konieczne jednak jest przede wszystkim doprowadzenie do wstąpienia następcy prawnego zmarłego podatnika w jego prawa i obowiązki.

W przypadku gdy podatnik nie regulował swoich zobowiązań i powstały należności podatkowe, organ może dochodzić tych należności od spadkobiercy. W tym celu wydaje się decyzję, w której określa wysokość zaległości podatkowej pozostawionej przez spadkodawcę, odsetki za zwłokę oraz koszty upomnienia i koszty postępowania egzekucyjnego prowadzonego wobec spadkodawcy powstałe do dnia otwarcia spadku. W przypadku gdy gmina nie wie, kto jest następcą prawnym zmarłego podatnika, musi wystąpić do sądu z wnioskiem o stwierdzenie nabycia spadku. Po przeprowadzeniu postępowania sąd w postanowieniu określa spadkobierców. Mając ustalonego podatnika - spadkobiercę, organ podatkowy może dochodzić tych zaległości właśnie od niego. Na zapłatę zaległości spadkobierca ma 14 dni od daty doręczenia mu decyzji o wysokości zaległości podatkowych.
 
28-02-2018
Szukaj w artykułach
Artykuły z ostatniego miesiąca
Listopad 2018
Pn Wt Śr Cz Pt So N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30