Niedziela, 18 listopada 2018 r. Imieniny: Klaudyny, Romana, Tomasza
Z Mieszkańcami Kamienia Dużego o S12 i Funduszu Sołeckim

Niezwykle żywa i interesująca dyskusja na temat spraw bieżących sołectwa wywiązała się pomiędzy Mieszkańcami na zebraniu społeczności Kamienia Dużego. Zebranie rozpoczęło się w świetlicy w Sokolnikach Suchych w poniedziałek, 19 lutego, b.r., o godzinie 16.00 i dotyczyło, obok spraw bieżących, projektowanych korytarzy drogi krajowej S12, przez teren Gminy Wieniawa i obręb Kamień

Pierwsza część spotkania, poświęcona została projektowanym odcinkom drogi krajowej S12 od węzła Gielniów do węzła Młodocin. W sposób szczegółowy zostały zreferowane i przedstawione wszystkie trzy projektowane warianty przebiegu drogi krajowej, z uwzględnieniem ich potencjalnego wpływu na infrastrukturę lokalną i sytuację gospodarczą gminy.

Mieszkańcy szczegółowo omówili  wariant oznaczony kolorem żółtym, ponieważ korytarz ten przebiega dzieląc miejscowość na dwie części, oraz skutkuje koniecznością wyburzania zabudowań gospodarczych, ponadto dzieli strukturę gospodarstw rolnych, szczególnie gruntów zlokalizowanych pomiędzy obecnym korytarzem drogi DK 12 a Kamieniem Dużym i Sokolnikami Suchymi. Mieszkańcy wskazują przy tym, że wariant czerwony, zlokalizowany równolegle do linii kolejowej jest dobrym rozwiązaniem z gospodarczego punktu widzenia, jednak najbardziej właściwym rozwiązaniem byłoby wybudowanie DK S12, według projektu oznaczonego kolorem brązowym.
W sprawach bieżących Mieszkańcy wskazują na słabą komunikację pomiędzy Sołtysem, a  społecznością miejscowości i podejmowaniem ważnych decyzji bez konsultacji z zainteresowanymi. Szczególnie istotne jest podejmowanie decyzji dotyczących przeznaczenia funduszu sołeckiego bez wnikliwej analizy i omówienia wniosku z wszystkimi Mieszkańcami. Jako istotne działania, wskazano konieczność dokończenia budowy drogi z Komorowa w kierunku Kamienia Dużego oraz odcinka drogi na działce ewidencyjnej 716, na tzw. Stajkowie. Rozważyć należy również możliwość zakupu działki, na potrzeby działalności społeczno kulturalnej, ponieważ Gmina nie dysponuje tego typu nieruchomością w Kamieniu Dużym.

28-02-2018
Artykuły z ostatniego miesiąca