Czwartek, 13 grudnia 2018 r. Imieniny: Dalidy, Juliusza, Łucji
Prezentujemy część diagnostyczną strategii rozwoju

W niniejszym artykule pragniemy zaprezentować Państwu część diagnostyczną strategii rozwoju, zawierającą w swoim zakresie takie zagadnienia, jak położenie gminy w przestrzeni geograficznej, rys historyczny gminy, demografię, infrastrukturę społeczną, rynek pracy, gospodarkę, pomoc społeczną, ludność i turystykę. Zachęcamy do lektury. Wkrótce zaprezentujemy kolejny rozdział dokumentu, część strategiczną.

Gmina Wieniawa zajmuje powierzchnię 104,03 km2. Położona jest w południowo-zachodniej części Równiny Radomskiej. Zgodnie z fizyczno-geograficzną klasyfikacją Polski autorstwa Jerzego Kondrackiego (1994) "mezoregion" ten wchodzi w skład makroregionu Wzniesienia Południowo-mazowieckiego, należącego do podprowincji – Nizina Środkowomazowiecka. Skrawek Gminy leżący w jej części południowo – wschodniej zaliczany jest do Przedgórza Iłżeckiego. Granicę tej jednostki stanowi dolina rzeki Jabłonicy w Koryciskach. Nizinną peryferyjność gminy potwierdza bliskie sąsiedztwo Garbu Gielniowskiego, jak i Przedgórze Iłżeckie wchodzące w skład Wyżyny Małopolskiej. Pod względem historyczno-geograficznym opisywany obszar zalicza się do Małopolski. Ziemia Radomska, na której położona jest Gmina Wieniawa należała w przeszłości do województwa radomskiego, wcześniej księstwa sandomierskiego, wraz z nim stanowiąc jego część.
    Gmina Wieniawa jest jedną z ośmiu gmin tworzących powiat przysuski. Leży w jego części wschodniej. Graniczy z sześcioma gminami.
- od północnego-zachodu z gminą Przysucha,
- od północy z gmina Przytyk (powiat radomski),
- od wschodu z gmina Wolanów (powiat radomski),
- od południowego-wschodu z gminą Szydłowiec,
- od południa z gminą Chlewiska,
- od południowego zachodu z gmina Borkowice (powiat przysuski).
    Długość granic osiąga prawie 60 km. Najdłuższa z nich stanowi ponad 15-kilometrową granicę z Gminą Przysucha. Najkrótszą granicę stanowi niespełna trzykilometrowy odcinek z Gminą Chlewiska.
    Siedziba powiatu i jednocześnie najbliższe miasto Przysucha, oddalone jest od centrum gminy o 12 km, Szydłowiec o 20 km zaś Radom położony jest w odległości 26 km.
    Gminę Wieniawa przecinają drogi o randze krajowej i regionalnej. Największe znaczenie ma droga nr 12, łącząca Lublin z Piotrkowem Trybunalskim. Przebiega ona równoleżnikowo przez omawiany obszar, dzieląc go na dwie równe części. Bezpośrednio przy tej trasie położone są: Zawady, Jabłonica, Wieniawa i Skrzynno. Zbliżony przebieg do tej drogi ma linia kolejowa relacji Radom - Tomaszów Mazowiecki. (...)

Cała część diagnostyczna, w załączniku, zachęcamy do lektury

16-05-2018
Artykuły z ostatniego miesiąca