Wtorek, 16 października 2018 r. Imieniny: Ambrożego, Florentyny, Gawła
W Wieniawie o S12. Spotkanie z wykonawcą Studium Techniczno Ekonomiczno Środowiskowego

Około osiemdziesięciu osób uczestniczyło w drugim, z trzech zaplanowanych przez wykonawcę studium techniczno ekonomiczno środowiskowego spotkań, dotyczących przebiegu trasy S12 przez teren gminy Wieniawa. Spotkanie odbyło się w siedzibie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wieniawie w środę 06 czerwca, b.r

W porównaniu do pierwszego spotkania, które miało miejsce w kwietniu, warianty żółty i czerwony, zostały uzupełnione o system komunikacyjny do węzłów oraz tzw. dojazdówek, stanowiących alternatywę dla zamkniętych z konieczności dróg gminnych. Zaprojektowano również dojazdy do działek rolnych, które mają być utwardzone kruszywem. Jednocześnie zrezygnowano z wariantu brązowego, położonego na południowych krańcach gminy, z uwagi na przebieg korytarza przez tereny i obiekty o wysokich walorach zabytkowych i przyrodniczych oraz zlokalizowane w zasięgu opracowania zbiorniki wodne. W jego miejsce zaproponowano wariant niebieski, który  projektanci określili jako mój autorski projekt, z czym nie do końca mogę się zgodzić. Niestety w niewielkiej części tylko odpowiada on proponowanemu przeze mnie przebiegowi drogi, ponieważ zgodnie z deklaracją złożoną na poprzednim spotkaniu, Jabłonica i Zawady, miały zostać po północnej stronie drogi (obecnie Zawady są po stronie południowej), a sam korytarz poprowadzony około 500 metrów na południe od proponowanego, co z resztą sugerowali sami Mieszkańcy na zebraniach. Na odcinku od Skrzynna do Jabłonicy, droga miała przebiegać równolegle do linii wysokiego napięcia, co niestety nie zostało z różnych przyczyn uwzględnione w projekcie wariantu.
To, co budziło wśród zebranych największe kontrowersje to przede wszystkim przebieg tej drogi w miejscowościach: Jabłonica i Zawady, a dotyczyły one lokalizacji Miejsca Obsługi Podróżnych przy drodze powiatowej z Jabłonicy do Pogroszyna na terenach rolnych, ze względu na wysoką jakość gleb wykorzystywanych na tym terenie, zbyt bliskiej odległości projektowanego korytarza od zabudowań w Jabłonicy i Zawadach, co wiąże się z przeprowadzeniem trasy na północ od Zawad, a nie tak jak wnioskowaliśmy, po południowej stronie tej miejscowości.
Jako samorząd złożymy w tej sprawie stosowne wnioski, Mieszkańcy mogą również składać oświadczenia, w których przedstawią ewentualne uwagi i propozycje zmian wraz z ich merytorycznym uzasadnieniem.  W dalszym ciągu będziemy prowadzić dialog i rozmawiać z Mieszkańcami, by w zakresie korytarzy mówić jednym językiem i opracować jak najmniej inwazyjny z punktu widzenia Mieszkańców i Samorządu, wariant przebiegu drogi.. Myślę, że budowa przyniesie wiele pozytywnych i  dobrych efektów, pozwoli na lokalizację w jej obrębie terenów inwestycyjnych, co wiązać się będzie z większymi możliwościami rozwoju Gminy. Jednak zależy nam głównie na tym, by biegnąca przez naszą gminę droga była jak najmniej uciążliwa dla Mieszkańców, a wyznaczony korytarz, był efektem kompromisu i wyrażał wolę całej społeczności gminy, w przestrzeń której ingerują poszczególne warianty.
Ostatnie z zaplanowanych spotkań odbędzie się w październiku tego roku. Podczas trzeciego spotkania omawiane będą szczegóły: drogi dojazdowe, dojazdy do pól, alternatywy związane z budową węzłów komunikacyjnych. Chcę by do tego czasu, jednoznacznie określić i zebrać opinie jak najszerszego grona zainteresowanych Mieszkańców, które następnie w formie urzędowej przedstawimy projektantom STEŚ i Dyrekcji GDDK i A w Warszawie
Wkrótce do Mieszkańców trafią ankiety, w których będą mogli wypowiedzieć się, co do zaproponowanych wariantów, wskazać na zasadność ich przebiegu oraz zdefiniować i uzasadnić, co należałoby zmienić, bądź jak uzupełnić proponowane przez wykonawców korytarze przebiegu trasy. Do zobaczenia wkrótce na spotkaniach

07-06-2018