środa, 20 czerwca 2018 r. Imieniny: Bogny, Rafaeli, Rafała
Rusza wiosenna akcja szczepienia lisów - od 7 kwietnia 2018 r. (zmiana)

Na podstawie przepisów Rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 17 grudnia 2013 r. w sprawie przeprowadzenia ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz. U. poz. 1737), Mazowiecki Lekarz Weterynarii przekazuje następujące ogłoszenie:

OGŁASZAM

że na terenie województwa mazowieckiego

w dniach: od 20 marca* do 20 kwietnia  2018 roku

zostanie przeprowadzona akcja:

SZCZEPIENIA DOUSTNEGO LISÓW WOLNO ŻYJĄCYCH PRZECIWKO WŚCIEKLIŹNIE

Ze względu na niekorzystne warunkami atmosferycznymi termin rozpoczęcia wiosennej akcji szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie  na terenie następujących powiatów województwa mazowieckiego:

„powiat białobrzeski z wyłączeniem gminy Promna, powiat garwoliński, powiat kozienicki, powiat lipski, powiat łosicki, powiat miński, powiat ostrowski, powiat otwocki, powiat przysuski, powiat radomski i m. Radom, powiat siedlecki i m. Siedlce, powiat sokołowski, powiat szydłowiecki, powiat węgrowski, powiat wołomiński, powiat wyszkowski, powiat zwoleński

uległ przesunięciu z dnia 20 marca 2018 r. na dzień 7 kwietnia 2018 r. pozostałe informacje pozostają bez zmian.

-Szczepionka będzie zrzucana z samolotów w ilości 20 dawek na 1 km2 na obszarze na zachód od linii wyznaczonej wzdłuż długości geograficznej 22'50'E oraz 25 dawek na 1 km2 na obszarze na wschód od linii wyznaczonej wzdłuż długości geograficznej 22'50'E.
-Zrzuty obejmują kompleksy leśne, pola i łąki z pominięciem akwenów wodnych i terenów zabudowanych.
-Dawkę szczepionki stanowi pakiet w postaci krążka, koloru zielono-brązowego i intensywnym zapachu rybnym.
-Dotknięcie szczepionki przez człowieka spowoduje, że nie zostanie ona podjęta przez lisa.
-Szczpionka wskazuje działanie uodparniające tylko u lisów.
-Każdy kontakt człowieka ze szczepionką należy niezwłocznie zgłosić do lekarza medycyny.
-Każdy kontakt zwierząt domowych i zwierząt gospodarskich ze szczepionką nalezy niezwłocznie zgłosić do lekarza weterynarii.
-Zgodnie z zaleceniem producenta szczepionki w okresie 14 dni od jej wyłożenia należy graniczyć zbiorowe polowania.
-Po wyłozeniu szczepionki przez 14 dni psy nalezy prowadzić na smyczy, a koty trzymać w zamknietych pomieszczeniach.

* Termin akcji może ulec przesunięciu w przypałych warunków atmosferycznych lub z przyczyn niezależnych.

15-03-2018
Czerwiec 2018